خلخالیها
آشنایی با مناطق, آداب و رسوم خلخال و آذربایجان
صفحات وبلاگ
نویسنده: حمداله زاده - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

چشم اندازی از شهر زیبای گیوی

شهر گیوی از نظر فیزیکی در میان کوههای ازنو، چوپان گدیگی، و سنج روپیر در یک درّه با شیب نسبتاً زیاد واقع شده است. در بالای درّه در شمال شهر جاده اردبیل - خلخال و در قسمت جنوبی شهر رودخانه گیوی چایی و باغات قرار دارند

کوچه باغ های گیوی ، که سر صبح صدای زیبای پرندگان زیبایی ه خاصی به این منطقه می دهد

درختان زغال که همچون عروسی ، زینت بخش باغ های گیوی است

زنبوری بر روی گل و گلی کنار جوی آب

آش دوغ ، حتی با شنیدن اسم اش دلم ضعف می کنه ! از بس ترشه

شیب کلی شهرستان گیوی از شمال به جنوب بوده و عوارض آن یکنواخت نیست. به خاطر شیب زیاد تراکم مساکن در قسمت بالای شهر بوده و اکثر خانه‌‌ها دو طبقه بوده و ساختمانها به هم چسبیده‌اند به طوری که پشت بام یکی حیاط دیگری می‌باشد و از پشت بام هم به یکدیگر راه دارند. کوچه‌ها به خاطر کمبود فضا و شیب زیاد، تنگ و باریک است.قدمت این شهر به قبل از اسلام می‌رسد، نام شهر در ابتدا (دورد اولر) بوده است و شاید به این دلیل که فقط 4 خانوار در این محل ساکن بوده‌اند .

از مناظر مهم و دیدنی و توریستی می‌توان آبگرم (ایستی سو)، رستم داشی (سنگ رستم)، داش حمام (حمام سنگی)، سنج روپیر، یخچال طبیعی (بوزلوخ)، دربند روستای هواشانق، سرمستان یا سلمستان، دربند مشکول، منبر مشکول، پل فیروزآباد و سدهای خاکی از جمله سد خاکی قره قشلاق را می‌توان نام برد.

نویسنده: حمداله زاده - سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

شهرستان کوثر دو چشمه به نامهای داش حمام و ایستی سو دارد . چشمه آبگرم ایستی سو در فاصله پنج کیلومتری شهر گیوی بر سر راه اردبیل - خلخال در بالای کوه در ارتفاع 1720 متری از سطح دریا واقع شده است.

کلبه های چوبی که حال و هوای خاص خودش رو داره

اینجا هم مخصوص مسافران خود کفاست !که نه از هتل خوششون میاد و نه از این کلبه های چوبی

گرمای آب  °49 سانتی‌گراد و ظاهر آب زلال و لاجوردی رنگ است . حمدالله مستوفی ( نزهه القلوب ، قرن هفت ) که سفری در این مسیر داشته است می گوید به خاطر حرارت بالا در آبش ، بیضه می‌پزد. این محل برای معالجه امراض پوستی و مفصلی مثل رماتیسم و درد مفاصل مفید خوانده می‌شود. میزان آبدهی آن دو لیتر در ثانیه است، به همین جهت خالی‌کردن و پرکردن آن ساعاتی به طول می‌انجامد. از کثرت حرارت ورود به استخر آن برای آدمی مشکل است به ویژه زمانی که انسان می‌خواهد به تدریج و یواش یواش وارد آن شود، به همین خاصر باید یکدفعه در آن فرو رفت و از سوزش بدن راحت شد. با توجه به اینکه رودخانه زیبای هروچای و باغهای دو طرف رودخانه نیز در مسیر این جاده و در پایین دست آبگرم قرار دارند باعث بوجود آمدن مجموعه زیبا و طبیعی گردشگری در این منطقه شده که نظر هر بیننده ای را به طرف خود جلب می نماید .

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :